fbpx

Yatay Tel Erozyon Tezgahı

yatay tel erozyon tezgahı

MAKINO UPN-01 Yatay Tel Erozyon Tezgahı

Bilgisayar ve Elektronik sektöründe kullanılan hassas ve nano boyutlu parçaların kullanımlarının artması, işleme alanında yeni teknolojilerin geliştirilmesi ya da mevcut teknolojilerin bu ihtiyaçlara cevap verecek şekilde geliştirilmesine neden olmuştur. MAKINO UPN-01 tezgâhı, mikro işlemelerde kullanılan tel erozyon teknolojisine en mükemmel çözümü sunmak için tasarlanmış dünyanın tek yatay tel erozyon tezgâhıdır. Mikro İşlemelerdeki avantajları nedeniyle kesme sıvısı olarak saf su yerine özel yağ içerisinde kesim yapılarak GAP mesafesi daha hassas ve daha stabil bir şekilde ayarlanabilmektedir.

Yatay Tel Erozyon Tezgâhı yapısı sayesinde konnektör parçası gibi uygulamalarda kopan parça, otomatik olarak düşmekte ve yüzey kalitesine zarar vermemektedir. Mikro işleme yapılan tezgâhlardaki en önemli kriterlerden birisi rijit olması ve termal genleşmelere karşı dayanıklı olmasıdır.

MAKINO UPN-01 Yatay Tel Erozyon tezgâhları imalata başlamadan önce, tezgâhın çalışacağı yerde özel bir oda kurulup, bu odanın 1 gün boyunca sıcaklık ve nem değerleri kaydedilmektedir. Daha sonra aynı ortam şartları tezgâhın imal edildigi MAKINO Atsugi Japonya fabrikasında yaratılarak imalat burada gerçekleştirilmektedir. Bu sayede tezgâhın imal edildiği sıcaklık ve nem koşulları çalışacağı alanla aynı olup, gövde ya da mekanik parçalardaki en küçük boyutsal farklılıkların bile önüne geçilmektedir.

Tezgâhın diğer önemli bir özelliği de kesme sıvısı olarak saf su yerine yağ kullanmasıdır. Tel Erozyon tezgâhlarında bütün alt sistemler tel ile iş parçası arasında ki GAP mesafesinin stabil bir şekilde tutulması için görev yapmaktadır. Yağın saf suya karşı daha stabil bir iletken olması, mikro işlemelerde tercih nedeni olmaktadır.

Diğer bir avantaj ise; kesme sıvısı olarak yağ kullanıldığında, kesme anında tel, iş parçasına daha fazla yaklaştırılabilmekte ve bu da yüzey kalitesini arttırmaktadır.

Yatay Tel Erozyon Tezgahlarının Kullanım Alanları

Yatay Tel Erozyonların kullanım alanlarının başında Bilgisayar ve Elektronik sektöründe kullanılan nano parçalar, konnektör kalıpları, lüks saat markalarının mekanik parçaları ve elektrot imalatı gelmektedir. Tüm bu parçalar yüksek yüzey hassasiyeti, mükemmel ölçü kalitesi ve  tekrarlanabilirliği yüksek pozisyonlama hassasiyeti istemektedir. Aşağıdaki örneklerde görüldüğü gibi UPN-01 tezgahı, uzun yıllar boyunca yüksek hassasiyetli nano teknoloji parçaların işlenmesinde en efektif çözümü sizlere sunmaktadır.

Tezgâh genel özellikleri asagıdaki gibi sıralanabilir;
• X Eksen Hareketi : 160mm
• Y Eksen Hareketi : 160mm
• Z Eksen Hareketi : 50mm
• U – V Eksen Hareketi : +/- 7mm
• Tel Çapı : 0,02mm – 0.1mm
• Maksimum Is Parçası Agırlıg : 8kg ( Tutucu ile birlikte )
• Maksimum Kesme Açısı : +/- 6 Derece (0,1 Tel 40mm kalınlık )
• Kesme Sıvısı : Yag
• Tel Takma Ünitesi : Otomatik Tel Takma

yatay tel erozyon tezgahı
Etiketler

Yorumlar