fbpx

Hidrolik Fikstür Sistemleri

hidrolik fikstür sistemleri

Hidrolik fikstür sistemleri günümüzde tasarımcı ve makine operatörü için birçok avantajlar sunar. Bu faydaları, aşağıdaki maddelerdeki gibi kısaca özetleyebiliriz.

Daha Hızlı Sıkma

Yüksek hızla parça sıkma, hidrolik fikstür sistemlerinin belirgin avantajlarından biridir. Elle sıkılması dakikalar alan her bir cıvatayı sıkmak, hidrolik fikstür ile saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Artan bağlama hızı ile nispeten düşük parça yükleme süresi, verimliliğe ciddi katkılarda bulunmaktadır. Bu durum maliyeti nispeten daha az olan dik isleme merkezlerinde özellikle seri imalatlarda ciddi verimlilik artısı sağlamaktadır.

Daha Hızlı İşleme

Daha hızlı işleme; hidrolik fikstür sistemlerinin avantajlarından biridir. Hidrolik sistemlerle ulaşılabilen yüksek sıkma kuvvetleri daha performanslı kesme işlemlerinin yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Kalite

Hidrolik fikstür sistemlerinin diğer avantajlarından biri de; stabil sıkma kuvvetleridir. Operatöre bağımlı olmadan, tekrarlanabilirliği yüksek sıkma kuvvetleri ile çalışmak; operasyonun hem verimliliğini hem de güvenilirliğini arttırmaktadır. Ayrıca bu fikstürlerde bazen kullanılan ayarlanabilir baskı kuvvetleri, bazı parçaların geometrisinin gerektirdiği durumlarda zorunlu olmaktadır. Mekanik sıkılan fikstürlerde bu, çok titiz torkmetre kontrollü bağlama ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır. Torkmetre kullanımı ise zaman zaman kalibrasyon ihtiyacı doğurmakta ya da zaman zaman bozulmaktadır.

Titreşimi Azaltan Otomatik Destek Sistemleri

Bir çok iş parçası, ek olarak destek sistemlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu tür destekler özellikle ince cidarlı veya dördüncü noktadan sıkmayı gerektiren ya da düzlemselliği hassas olan durumlarda özellikle titreşimi azaltma yönünde oldukça büyük faydalar sağlamaktadır.

Ulaşılması Zor Olan Yerlerde Sıkma

Özellikle karmaşık geometriye sahip parçalarda, bazı durumlarda operatörün ulaşması zor veya imkansız noktalarda sıkma yapması gerekmektedir. Bu tür geometriye sahip parçalarda, gerekli yerlere konulan hidrolik silindirler ve yağ kumandası ile ulaşılması zor yerler, kolay hale gelmektedir.

Operatörün Daha Az Yorulması

Genellikle pek umursanmayan bu avantaj, firmalar tarafından göz ardı edilmektedir. Daha az kuvvet harcanılarak sıkma yapıldığı için; operatörler daha az yorulmakta, dikkati daha az dagılmakta, dolayısı ile yaptıgı hatalar azalmaktadır. Talaşlı imalat sanayiinde uzun yıllardır pek çok anahtar teslim projeler gerçeklestirmis olan firmamız, bu kadar çok faydası olan hidrolik fikstür sistemlerini uzun yıllardır tasarlayıp üretimini gerçekleştirdikten sonra projelerinde kullanmaktadır. Hali hazırda devam eden projelerinin yanı sıra yüksek kaliteli hidrolik fikstür sistemlerini diğer marka makinalar için de müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlayıp, üretme çalışmalarına başlamıştır.

Yorumlar