fbpx

CNC Tezgahlarında Mikro İşlemler

cnc tezgahlarında mikro işlemler

CNC Tezgahlarında Mikro İşleme

Bilgisayar ve Elektronik sektöründeki hızlı gelişme, ürünlerin daha yüksek performanslar ile çalışması yanında tüketicilerin rahat kullanımları açısından boyut olarak küçülmelerine de neden olmuştur. Ürünlerin boyutlarındaki bu değişim otomatik olarak CNC tezgahlarında bu parçaları üretebilecek özelliklere sahip olması ihtiyacını doğurmuştur. MAKINO, uzun yıllardır Mikro İşleme alanında Ar&Ge faliyetleri yürüten ve bu sektöre özel çözümleri ile fark yaratmaya devam etmektedir.

IQ 300 Modeli Dik İşleme Merkezi

Mikro İşleme konusundaki en yeni teknolojilerinden birisi IQ300 Model Dik İşleme Merkezleridir. IQ 300 modeli LED Kalıpları, IC Kalıpları, Konnektör imaları, Lens Kalıpları gibi Mikro İşleme gerektiren parçalarda yüksek performans ve hassasiyet özellikleri ile en etkili işleme teknolojisini sizlere sunmaktadır. IQ 300’ü özel kılan en önemli parametrelerden birisi MAKINO Patentli 45.000 devir özel iş milidir. IQ300’ün içten soğutmalı özel iş mili yapısı sayesinde maksimum devirde uzun saatler boyunca termal genleşmeler olmadan sorunsuz bir şekilde işleme yapılabilmektedir.

Mikro İşlemelerde kullanılan takım çaplarının çok küçük olması ve işleme yapılan bölgelerde mikron mertebelerinde hassasiyetler arandığı için iş milinin salgısız bir şekilde max devirde çalısması işleme performansını ciddi şekilde arttırmaktadır. IQ300 modeline yüksek hassasiyet kazandıran etkenlerin en önemlilerinden birisi de hassas gövde yapısı ve montaj kalitesidir. Tezgahın fabrika ortamında yüksek hassasiyetlerde montajı, tüm paralellik – karesellik gibi statik hassasiyetlerin mükemmel şekilde ayarlanması sayesinde uzun yıllar boyunca performansını koruyarak, kullanıcıya en iyi şekilde hizmet etmesini sağlamaktadır. IQ 300 tezgahları termal genleşmeleri engellemek için pek çok farklı özelliği bünyesinde barındırarak uzun süren işlemeler süresince tezgahın bütün halinde statik yapısını korumasına özellikle dikkat etmektedir. IQ300 ile 0.2mm çapında freze ile 45.000 devirde 200mm/dk ilerleme ile 12 saat boyunca yapılan kesintisiz işlemede , 12 gözlü kalıp IC Kalıp Parçası 1 mikron pozisyonlama hassasiyeti yakalamıştır.

IQ 300 modeli dik işleme merkezi ile yapılan delik delme operasyonlarında da 0.03 mm çapında matkap ile 0.15 mm derinliğindeki plaka 69 saniyede işlenmekte ve tek takımla 200 delik delinebilmektedir. Bu dataların yakalanmasındaki en büyük etken uzun saatler boyunca iş milinin genleşme olmadan problemsiz bir şekilde çalışabilmesi ve rijit bir yapıya sahip olmasıdır. Mikro isleme teknolojileri önümüzdeki yıllarda imalat sektöründe daha fazla yer tutmaya başlayacaktır. MAKINO Mikro İşleme tezgahları bu sektöre en iyi çözümü mükemmel fiyat / performans şartlarında sizlere sunmaya devam edecektir.

Yorumlar