fbpx

5 Eksen CNC Tezgahları

5 Eksen CNC Tezgahlarının Özellikleri Nelerdir?

5 eksen CNC tezgahları 3 lineer eksen (X,Y ve Z) ek olarak 2 adet döner eksen eklenmesi ile çalışan tezgahlardır. Bu 2 adet döner eksen tabla üzerine eklenerek veya işmili üzerinde olabilir.

5 eksen CNC tezgahlar sayesinde kompleks parçaların işlenmesi daha kolaylaştırılır, parçanın hazırlık/bağlama/operasyon sayısı azaltılır, daha hassas ve daha iyi yüzey kalitesi elde edilir.

HAAS UMC-500 ve UMC-750 5 Eksen CNC Tezgahlarının Diğer Tezgahlara Göre Avantajları Nelerdir?

HAAS UMC serisi tezgahlar, 5 eksen işlemeyi her sektörden her üreticinin ulaşabileceği hale getiren tezgahlardır. Mükemmel fiyat performans oranı, standart olarak simültane çalışabilmesi, basit kontrol ünitesi ve geniş ürün yelpazesi ile günümüzde en çok tercih edilen 5 eksen tezgahların başında gelmektedir.

3 Eksen Tezgahlarınızı 5 Eksene Dönüştürün

Elinizde 3 eksen bir HAAS dik işleme merkeziniz mi var? Artık işlerinizde 5 eksen kullanıma duyuyorsunuz fakat yeni bir yatırım yapmak istemiyor musunuz? Ya da tezgahınızı ister 3 eksen ister 5 eksen olarak mı kullanmak istiyorsunuz? Bunların hepsi mümkün. Elinzdeki 3 eksen HAAS tezgahınıza ister ilk satın alışınızda ister daha sonra HAAS’ın döner tablalarından ekleyerek tezgahınızı 5 eksen kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Hem de simültane kullanıma açık olarak.

5 Eksen CNC Tezgahlarda Opsiyonlar Nelerdir?

5 eksen tezgahlarda işlenilecek parçaya uygun olarak çeşitli opsiyonlar seçilebilmektedir. UMC serisi HAAS 5 eksen tezgahları standart olarak Renishaw parça ölçme ve takım boyu ölçme probu ile birlikte gelmektedir. Aynı şekilde VF serisi dik işleme ile birlikte TR serisi döner 5 eksen döner tabla kullanılan makinelerde en çok satın alınan opsiyon Renishaw prob özelliğidir.

3 işlenilen eksen üzerinde de delik operasyonu ile çalışan firmalar TSC yani işmili içinden su verme özelliği ekletmektedirler. Eğer şu anda TSC opsiyonuna ihtiyacınız yoksa, fakat ileride ne olacağını bilemiyorsanız onun içinde çözümümüz var. İşmili içerisnden hazırlık paketini tercih ederek bu opsiyonu ileride de tezgahınıza ekletebilirsiniz.

– KAAN ÖZYARAR

Yorumlar